KİTAPLAR

 

135632-9789757447658_MEDİSTASYONUMU  KURTARIYORUM

Av.Murat Başman'ın "İstasyonumu Kurtarıyorum" adlı kitabı alanında ilk ve tek kitaptır.

Kitabın Önsözü:

DİKKATLİ  OKUYUNUZ

 

Bu bölümün adını ÖNSÖZ koysaydık, eminim ki okuyucuların büyük bir bölümü bunu bir zaman kaybı olarak görecek ve hemen kendisini ilgilendiren bölümlere geçecekti. İşte başımıza gelenler bu acelecilikten ve kuralsız hareket etmemizdendir. Oysa ki ÖNSÖZ yazısının da bir amacı vardır; olmasaydı binlerce kitapta binlerce yazar neden böyle bir sayfaya gerek duysun.

Bu kitabı hazırlamamdaki en büyük sebep, konunun büyük bir kitleyi ilgilendirmesine rağmen, bu konuda çalışma yapan pek az kişinin olmasıydı. Özellikle dağıtım şirketlerinin avukatları, enerji hukukunda araştırma yapan üniversite öğretim üye ve görevlileri, konuyla ilgili kamu kuruluşlarının hukukçuları dışında bu konu kimseyi çok fazla ilgilendirmemekteydi. Bir tesadüf olmasaydı, benim de arabama benzin almaktan öte bu konuyla ilgim olmayacaktı.

Yöneticiliğini yaptığım www.istasyonlaw.com internet sitesine gelen sorular son bir yıl içinde o kadar yoğunlaşmıştı ki, internete giren bayilerin dışındakilere de bilgilerimizi ulaştırmamızın gerekli olduğunu anladık. Bunun en klasik yöntemi de kitaptı.

Gelelim kitabın gerçek amacına. Biz biliyoruz ki, özellikle EPDK cezaları ve intifalar hakkında Rekabet Kurulu’nun son kararlarını, yörenizdeki hukukçuların büyük bir bölümü takip edememektedir. Zira bu konu çok güncel hukuki ihtilafların dışında, ayrı bir çalışma alanıdır. Bu sebeple soru ve sorunlarınıza hemen cevap alamamanız normaldir.

Biz, mesleki açıdan hakim olduğunuz Petrol ve LPG Piyasasının hukuki durumunu da burada size açıklamak istedik. Ancak bu kitabı eline alan arkadaşımın, bir hukukçuyla birlikte hareket etmesi kendi menfaatine olacaktır. Kitabı önce dikkatlice okuyun. Kitap basit bir dille yazılmış olsa da, hukuki bölümlerin bundan daha fazla basite indirgenmesi zordur. Bu sebeple bilgilerinizi hukuki boyutta güncelleyin ve içinde bulunduğunuz olayları bu bilgilerle birlikte avukatınıza anlatın. Dağıtım şirketlerinin, EPDK’nın, Rekabet Kurumu’nun hepsinin hukuk departmanları bu konuda yetkin ve uzman avukatlardan oluşmuştur. Sizin de bir avukat yardımı almadan onlarla yarışmanız son derece güç ve hatta imkansızdır. Unutmayın sadece ben haklıyım demek yetmez, hukuken neden haklı olduğunuzu da ispat etmeniz  gerekir.

Anlayamadığınız veya kitapta bulamadığınız soru ve sorunları  info@istasyonlaw.com adresine mail olarak gönderebileceğiniz gibi klasik yöntemler olan faks ve mektuplara da cevap vereceğiz.

Umarım faydalı oluruz. Herkese başarılar. Kolay gelsin.

Av.Murat Başman

 

KENTİN  ODAĞINDA  BİR  UZUNSOKAK

Bir kentin yolunu, tarihini, coğrafyasını, denizini, toplumsal hayatını, geçirdiği değişimleri, insan tiplerini, atmosferini, doğa güzelliklerini, unutulan değerlerini, yeme içme kültürünü, gecesini gündüzünü, yazını kışını, folklorunu, eğlence hayatını, daha bin türlü özelliğini, herkes kendince görür. Tarihçi başka, coğrafyacı başka, turizmci başka, asker başka, öğretmen bambaşka bir gözle görür ve kendi bakış açısıyla yazmak ister.

Ama bir yazar-edebiyatçı, kendince bir duyarlıkla yaklaşır kentine. Çevresine gönül gözüyle bakar. Kendisini değişik insanların yerine koyar, onların yüreğiyle de hissetmeye çalışır, öylece yazar... Yazar yazdığı zaman, birçok kimse o yazıda kendi duygularını, düşünüp de söyleyemediklerini bulur. Kendisinden önce yazılmış olanları da anımsamak ister...

Bu düşünceden yola çıkarak, Trabzon'un yirmi iki edebiyatçı yazarı, yine Trabzon'un yirmi iki semtini kaleme alındı. Okurla aynı zamanda buluşan bu yirmi iki kitaplık dizi hem bir ilk olması hem de Trabzon'un son elli yılına tanıklık etmesi ve yazarlarının kente kolektif bir armağanı olması açısından yüksek değer taşımaktadır.

 

241 KDBK

9ad8ed08-18fa-46bb-85ff-757516f938e9[1] Av.Murat Başman'ın askerlik anılarını derlediği kitabın arka kapağını asker arkadaşı Volkan Konak yazdı.

Sevgili Tertip;

Yalın, berrak bir su gibi hem de dibi görünebilecek kadar berrak dizelerini okudum. Hayatımda özel bir yeri olmadığını zannettiğim anılarımın, aslında çok ta kıymetsiz olmadığını fark ettim. Sağol… Betimlemelerini ve espirili bir dille anlatımını çok beğendim. İnan resimler geçti gözümden, yere vuran ayakların altında ezilen ve patlayan tohumların muzaffer uğultusunu duydum yeniden. Yazmaya kıymet veren ellerine ve yaşamayı ciddiye alan öpülesi yüreğine sağlık. Cümlelerinin içindeki sessiz çığlığı duydum ve sanki şu sözleri getirdiler bana;

Sabret yüreğim sabret güneş doğacak.
Amasya’nın dağları kan kırmızı olsada
Uzakta bir yerlerde özgürlüğün sesi var
Elbisemde on dört cep, sol cebimde canım var.
Vurulupta düşmedim ama yüreğimde yara var.

En derin sevgilerimle;
Volkan KONAK

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>